Okres pandemii chyba mamy za sobą. Życie wraca do normalności a więc nadszedł czas by powrócić do projektu sesji fresh czyli sesji w szpitalu. Chcę Ci przybliżyć tematykę tych nietypowych i mało popularnych sesji zdjęciowych, ale za to bardzo emocjonalnych dla chyba każdej mamy. Na tematykę sesji fresh/sesji noworodkowych w szpitalu wpadłam w styczniu 2020r. Sama byłam w ciąży i chciałam taką sesję z moim jeszcze zamieszkującym brzuch synkiem. Niestety pandemia mocno pokrzyżowała nam plany, ale sesję i tak zrobiliśmy. Jak? Odpowiedź znajdziesz poniżej ale…

Zacznijmy od początku, czyli czym jest SESJA FRESH?

Sesja fresh jest nietypową sesją noworodkową wykonywaną w szpitalu, tak szybko jak tylko się da. Czas trwania sesji to ok.30min. Większość szpitali wypuszcza swoje pacjentki z noworodkami po 2-3 dobach do domu. Dlatego przyjmuje się, że sesje fresh najlepiej wykonać do 48h po porodzie. W praktyce wygląda to tak, że umawiamy się na wstępny termin sesji fresh jako dzień po terminie porodu. Oczywiście data ta jest ruchoma i w tej kwestii jestem bardzo elastyczna. Wiadomo jak to z porodem bywa – ciężko przewidzieć gdy nie jest zaplanowaną cesarką. Tak więc po wszystkim dajesz mi znać a ja przychodzę do Ciebie w porze odwiedzin, by wykonać sesję w szpitalu. Wszystko oczywiście zależy od tego tak się sama czujesz po porodzie, a także od panujących warunków pandemicznych, i tego jak działa placówka w której rodzisz. Jak wiemy ostatnio zmieniało się bardzo dynamicznie.

Dlaczego warto wykonać sesję fresh?

Jak już wspomniałam sesje fresh cechują się niezwykłą emocjonalnością bo hormony w organizmie kobiety po porodzie jeszcze się nie uregulowały. To takie czyste emocje, niewyreżyserowane. Płaczesz i śmiejesz się zarazem na widok tego małego cudu, który możesz trzymać w rękach. Dlaczego jeszcze warto zatrzymać te pierwsze 48h swojego maluszka? Bo zmienia się wyjątkowo szybko! Dlatego utrwalam w kadrze to, co ulotne. Pomarszczone małe stópki, machające rączki, grymasy i minki a czasem krzyk – język noworodków i niemowląt.

Jak przygotować się do sesji fresh?

Sesje fresh cechują się ogromnym minimalizmem. Wykorzystujemy to co mamy. Łóżko, objęcia mamy i łóżeczko noworodka na kółkach. Szpitale najczęściej owijają noworodki w kolorowe rożki, dlatego podpowiadam co możesz zabrać dla swojego noworodka:

– zwykłego bodziaka jednokolorowego/w delikatny wzór lub inne ubranko (ważne by dzidziuś mógł mieć choć przez chwilę odkryte stópki – te detale to esencja sesji fresh w szpitalu).
– kocyk lub większą pieluszkę – może się przydać do otulenia noworodka lub ułożeniu jej w łóżeczku dla noworodka (te szpitalne są mało estetyczne).
A co z Tobą mamo?

Możesz być w koszuli nocnej, piżamie, dresie – Twoja wygoda jest najważniejsza. Pomaluj się by poczuć się lepiej, wystarczy sam podkład/krem i rzęsy.

No dobra a co z otoczeniem? Nie przeszkadza nam współlokatorka na sali, łóżko, podpórki ani szafki. Podczas sesji niczego nie przestawiam z wyposażenia sali. Jedyne o co proszę, to uporządkowana szafka koło łóżka. Będzie lepiej wyglądać bez brudnych naczyń po obiedzie czy opakowań po serku itp.

Czy sesję fresh można wykonać w domu?

Sesje fresh ze swojej nazwy i idei, to sesje wykonywane w szpitalu w 2-3 dobie życia dziecka. Dlatego fajnie na sesję zdecydować się w szpitalu, zwłaszcza jeśli tatuś również mógłby być obecny. Jednak jak wiemy wszystko zależy od szpitala, obostrzeń i regulaminów do których musimy się dostosować. Tak więc jeśli nie chcesz sesji w warunkach szpitalnych lub zależy Ci by w sesji uczestniczył tatuś czy rodzeństwo, to jak najbardziej możemy się umówić na sesję fresh w Waszym domu. Taką sesję fresh najlepiej wykonać na drugi dzień po Waszym powrocie do domu ze szpitala. Sama taką sesję miałam ze względu na duże obostrzenia covidowe i w zasadzie bardzo polecam! Do takiej sesji noworodkowej fresh w domu możecie zachować na rączce/nóżce jedną opaskę dzidziusiowi.

Sesje fresh są bardzo różnorodne, każda sesja wygląda inaczej bo każda z nas jest inna. Przeżywa inaczej poród i inaczej się po nim czuje. To też ciekawa alternatywa dla typowych sesji noworodkowych. Czy odważysz się mamo, a może przynajmniej weźmiesz pod uwagę?
Poprzedni post Sesja rodzinna noworodkowa - fotograf Gliwice
Następny post Sesja w słonecznikach Śląsk

Komentowanie niedostępne